Konkurs historyczny 2024

HARCERSKIE ZLOTY MIĘDZYWOJNIA

I Narodowy Zlot Harcerzy w Warszawie – zlot harcerski, zorganizowany przez Związek Harcerstwa Polskiego w dniach 3-9 lipca 1924 roku w Warszawie w formie odrębnych obozów harcerek i harcerzy.

Zlot harcerek odbył się w Świdrze i uczestniczyło w nim 809 harcerek, 44 instruktorek i 25 skautek z Łotwy. Komendantką zlotu była Helena Sakowiczówna, a komendantką obozu Olga Drahonowska-Małkowska.

Zlot harcerzy odbył się na Siekierkach i uczestniczyło w nim 3 533 harcerzy, 152 instruktorów, 24 członków Kół Przyjaciół Harcerstwa oraz 67 skautów z Anglii (11), Austrii (3), Czechosłowacji (1), Danii (22), Estonii (9), Łotwy (16), Szkocji (1) i Węgier (4).

Komendantem zlotu był Stanisław Sedlaczek, a komendantem obozu Władysław Nekrasz.

Głównym celem zlotu harcerzy było przybliżenie harcerstwa społeczeństwu polskiemu, a także sprawdzenie jakości drużyn harcerskich. W tym celu zgłoszone drużyny realizowały zadania przedzlotowe oceniające pracę roczną jednostek, natomiast na zlocie oceniano poziom sprawności obozowej i wyrobienie w technikach harcerskich. W wyniku tych zawodów tytuł „Pierwszej Drużyny Rzeczypospolitej” otrzymała 13 Warszawska Drużyna im. Sulkowskiego otrzymując w nagrodę przechodni Sztandar Pierwszej Drużyny Rzeczypospolitej oraz nagrodę przechodnią prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej rzeźbę w brązie „Kraka zabijającego smoka”.

W czasie zlotu w Parku Agrykola odbyły się zawody sportowe m.in. biegi na 60, 100, 400 i 1500 m, skoki w dal, wzwyż i o tyczce, rzuty granatem, dyskiem i kulą, bieg harcerski 4 x 60 m, mecz piłki nożnej HKS Czuwaj Przemyśl – HKS Varsowia, mecze piłki ręcznej (szczypiorniaka), koszykowej i latającej, a także zawody pływackie na Wiśle.

Oba zloty odwiedził prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Stanisław Wojciechowski – protektor Związku Harcerstwa Polskiego.

Narodowy Zlot Harcerzy – wycinek z prasy

 

ZADANIE 1


II Narodowy Zlot Harcerzy w Poznaniu – zlot harcerski, zorganizowany przez Związek Harcerstwa Polskiego w dniach 14-23 lipca 1929 roku w Poznaniu, podczas trwania Powszechnej Wystawy Krajowej, prezentującej osiągnięcia 10 lat odrodzonej Polski.

W Zlocie uczestniczyło około 6 700 harcerzy oraz skauci z Łotwy, Estonii, Danii, Francji, Rumunii i Węgier.

W czasie Zlotu wydawano gazetę „Harce”, której łącznie 8 numerów tworzono w formie dziennika obozowego.

Rozegrano 14 konkurencji takich jak: najlepsze sprawozdanie z pracy drużyny, najlepsze wyposażenie drużyny, obozowanie, praca dla całości obozu, samarytanka, sygnalizacja, pionierka, harcerski bieg z przeszkodami, wycieczka 24-godzinna, wycieczka 24-godzinna kolarska, śpiew, muzyka, tańce narodowe, zawody sportowe.

Na Powszechnej Wystawie Krajowej, Związek Harcerstwa Polskiego zorganizował stoisko harcerskie, promujące dorobek harcerstwa w niepodległej Rzeczypospolitej.

ZADANIE 2


Jubileuszowy Zlot ZHP w Spale – zlot harcerski, zorganizowany przez Związek Harcerstwa Polskiego w dniach 10-25 lipca 1935 roku, na terenie rezydencji Prezydenta RP w Spale, dla uczczenia 25 rocznicy powstania harcerstwa.

W inauguracji zlotu uczestniczył Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Ignacy Mościcki – protektor Związku Harcerstwa Polskiego.

Symbolem zlotu był wizerunek żubra z pomnika w Spale, stojącego przed rezydencją Prezydenta RP.

W zlocie uczestniczyło ponad 25 tys. osób, w tym ponad 15 tys. harcerzy i ponad 7,5 tys. harcerek, delegacje harcerstwa polskiego z zagranicy oraz zagranicznych organizacji skautowych, a także ponad 500 byłych harcerek i harcerzy zrzeszonych w Kole Harcerzy z Czasów Walk o Niepodległość, zaproszonych przez władze i na koszt państwa.

W programie zlotu były harce, gry, biegi i ćwiczenia oraz pełnienie służby według specjalności drużyn.

Komendantem całego zlotu był Antoni Olbromski, komendantem zlotów harcerzy – Ignacy Wądołkowski, a zlotu harcerek – Helena Śliwowska

Wieści_Zlotowe_nr_3

Wieści_Zlotowe_nr_6

Wieści_Zlotowe_nr_13

ZADANIE 3